Niskie ciśnienie jakie panuje w górach zawdzięczane jest wysokością nad poziomem morza oraz czyste powietrze sprzyjało powstawaniu w Zakopanem ośrodków zdrowia. Kolejne lecznicze dobrodziejstwa kryły się głęboko pod ziemią.
Zakopane od dawna postrzegane było jako miejscowość nie tylko wypoczynkowa, ale również uzdrowisko. W niewielkiej miejscowości pod Giewontem powstawały szpitale specjalizujące się w leczeniu chorób płuc w tym gruźlicy. W okresie dwudziestolecia międzywojennego oraz po drugiej Wojnie Światowej doceniane było przede wszystkim czyste powietrze oraz niskie ciśnienie sprzyjające leczeniu. Wówczas niewiele osób mówiło o źródłach termalnej wody wypływającej w okolicach zakopiańskiej Jaszczurówki. Woda ta miała temperaturę niespełna 16 st. Celsjusza niezależnie od pory roku.
Dopiero w latach 1961 – 1963 powyżej ulicy Jagiellonskiej na zboczach Antałówki w Zakopanem rozpoczęto po badaniach głębokie odwierty. Dowiercono się na głębokość 3073 m, lecz woda o temperaturze ok. 37 C, która trysnęła z odwiertu, pochodzi z poziomu na głębokości ok. 1550 m. Dopiero po kilkuletnich badaniach odwiert o wydajności 47 litrów/sekundę został udostępniony do użytkowania.
Obecnie w miejscu odwiertu funkcjonuje Aquapark Zakopane, który wykorzystuje wodę geotermalna do podgrzewania tej znajdującej się w basenach.
Powstanie zakopiańskiego obiektu basenowego wykorzystującego termalna wodę otworzył drogę kolejnym inwestycjom na terenie Podhala i zaczęły powstawać kolejne baseny termalne.
Termy Szaflary – 14 km od Zakopanego
Gorący Potok – 14 km od Zakopanego
Termy Bukovina – 17 km od Zakopanego
Chochołowskie Termy – 17 km od Zakopanego
Terma Bania – 24 km od Zakopanego