Zakopane przyciąga niepowtarzalną atmosferą i sporą ilością atrakcji. Miło spędza się w nim czas, dlatego chętnie, kiedy tylko mamy kilka wolnych dni planujemy wyjazd. Jest tam wiele do zobaczenia i do zrobienia, ale jeśli odwiedzicie miasto pod Giewontem w okresie od kwietnia na października zdecydujcie się na udział w spływie Dunajcem. Dlaczego warto to zrobić? Poniżej odpowiedź.
Olśniewające krajobrazy
Chcąc odkryć czar górskich terenów i podziwiać rewelacyjne krajobrazy udajemy się na wędrówki po szlakach. Jednak zapominamy, że sposobów na poznanie malowniczych obszarów jest znacznie więcej. Jednym z nich są spływy Dunajcem. Podczas wycieczki drewnianą tratwą mamy okazję obserwować otoczenie, dostrzec wiele szczegółów, których wcześniej nie mieliśmy szansy zobaczyć. Odkrywamy górski świat z nieco innej strony i jest to niezwykłe doświadczenie.
Naszym oczom ukazują się majestatyczne szczyty, wapienne turnie, ciekawa roślinność – nie sposób być obojętnym na takie widoki. Jeśli do tego dodamy, że towarzyszy nam szum wody i śpiew ptaków, relaksujemy się z dala od miejskiego gwaru, delektujemy atmosferą, to staje się jasne, iż wycieczka na drewnianej tratwie jest super przygodą i daje wiele frajdy.
Atrakcja zawsze na czasie!
Spływy organizowane są od niemal 200 lat. Jak się okazuje, stały się atrakcją ponadczasową i taką, która nigdy nie przestaje być „modna”. Dawniej brały w nich udział ważne persony, np. odwiedzający królów w zamkach w Niedzicy i Czorsztynie. Dziś każdy może wsiąść na flisacką tratwę i ruszyć w niezapomnianą podróż. Nie trzeba nawet się specjalnie do tego przygotowywać. Warto tylko pamiętać o zabraniu kurtki lub bluzy, podczas wycieczki może być chłodno.
Przełom Dunajca – cudny i tajemniczy
Spływy Dunajcem gwarantują niesamowite widoki i to jeden z ważniejszych powodów, dla których warto się nimi zainteresować. Jednak nie każdy wie, że sam przełom rzeki jest miejscem tajemniczym. Górale często odrzucają naukowe wyjaśnienia na temat jego powstania, ale chętnie opowiadają rozmaite legendy z nim związane. Jedna z nich głosi, że przełom jest dziełem Ferkowicza – rycerza, który gonił tamtędy króla węży, inna, iż nie kto inny jak sam Bolesław Chrobry wybił mieczem ujście Dunajcowi. W opowieściach wspomina się też o Janosiku. Podobno podczas ucieczki przed hajdukami przeskoczył rzekę i do dziś można na skale zobaczyć ślady jego kierpców. Wierzyć w naukowe teorie, czy w legendy? Nie wiadomo, faktem jest jednak, że przełom Dunajca to miejsce fantastyczne i zagadkowe.
Odwiedzając miasto pod Giewontem warto jak najwięcej czerpać z wypoczynku, przebywać na powietrzu, chłonąć tamtejszy klimat, nacieszyć wzrok pejzażami. Należy pamiętać, że poza spacerami, czy przejażdżkami na rowerach, istnieje inny sposób na odkrywanie zalet górskich zakątków. Spływ Dunajcem w Zakopanem, to atrakcja dająca całą masę pozytywnych emocji!