Powietrze, którym oddychają turyści przyjeżdżający na wypoczynek do miasta u podnóża Tatry jest coraz czystsze. Specjaliści twierdzą, że jakość powietrza poprawia się w tak dużym tempie, że za 3 – 5 lat Zakopane będzie mogło starać się o status uzdrowiska.
Klimat, jaki panował w Zakopanem sprawił, że początki turystyki skierowane były właśnie do ludzi, którzy mieli problemy z drogami oddechowymi. Do tej pory w Zakopanem funkcjonuje szpital specjalizujący się w chorobach płucnych.
Niestety w trakcie rozwoju w mieście zapomniano o ekologii, co obecnie jest w dużym tempie nadrabiane. Zakopiańscy urzędnicy zadbali o duże dofinansowania do wymiany kotłów w budynkach jednorodzinnych. Rozwijana jest także sieć geotermalna i gazowa.
Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula jest zadowolony z efektów starań o czystsze powietrze. Namawia także do działania i przystępowania do ogólnopolskich projektów mających na celu poprawę jakości powietrza poprzez termomodernizację oraz wymianę pieców ościenne gminy jak Kościelisko, Poronin, czy Bukowinę Tatrzańską.
– Na tą chwilę dokładam wszelkich starań, aby poza samym miastem również ościenne gminy przystąpiły do programu ze zdecydowanie większym natężeniem. Może być tak, że my te problemy w znacznej części rozwiążemy, a przez sąsiadów będziemy mieć jakieś problemy – mówi dziennikarzowi portalu Zakopane.Info Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego.
Czy za kilka lat Zakopane będzie starało się o status uzdrowiska, tego burmistrz jeszcze nie chce zdradzić. Zaznacza, że będzie to szeroko konsultowane z mieszkańcami oraz przedsiębiorcami. Dodaje jednak, że jego zdaniem, to byłby dobry kierunek rozwoju.